Μαθητικοί λογαριασμοί στο ΠΣΔ > H υπηρεσία εν συντομία > Διαδικασία απόδοσης μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο
Σύντομη περιγραφή
Γνωστοποίηση στοιχείων λογαριασμού σε κηδεμόνα

Διαδικασία απόδοσης μαθητικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Γνωστοποίηση στοιχείων λογαριασμού σε κηδεμόνα
Οι κηδεμόνες των μαθητών που έχουν λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, έχουν το δικαίωμα ανά πάσα στιγμή, να ζητήσουν τη γνωστοποίηση των στοιχείων πρόσβασης στο λογαριασμό, με στόχο τον έλεγχο των μηνυμάτων που ανταλλάσει ο μαθητής.
Ο κηδεμόνας που έχει αποκτήσει τα στοιχεία πρόσβασης ενός λογαριασμού μαθητή απαγορεύεται να τον χρησιμοποιήσει για προσωπική αποστολή μηνυμάτων.
Ο διαχειριστής για να γνωστοποιήσει τα στοιχεία αυτά, θα πρέπει να έχει έγγραφη ενυπόγραφη αίτηση του κηδεμόνα.
Ο διαχειριστής εκτυπώνει την προ-συμπληρωμένη αίτηση για τον κηδεμόνα, ο οποίος και την υπογράφει. Η υπογεγραμμένη αίτηση διατηρείται στο αρχείο του σχολείου.
Μετά την υπογραφή των αιτήσεων, ο διαχειριστής προβαίνει στην Αλλαγή κωδικού πρόσβασης του μαθητή, εκτυπώνει τα στοιχεία του λογαριασμού και παραδίδει ιδιοχείρως στον κηδεμόνα.

Ο κηδεμόνας μπορεί να κατεβάσει την αίτηση γνωστοποίησης στοιχείων μαθητικού λογαριασμού Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου από την σελίδα https://register.sch.gr/students/docs.php 6o Συνημμένο εγκυκλίου: Αίτηση Γνωστοποίησης στοιχείων μαθητικού λογαριασμού Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου