Μαθητικοί λογαριασμοί στο ΠΣΔ > H υπηρεσία εν συντομία > Μαθητικοί Λογαριασμοί στο ΠΣΔ
Γενικά χαρακτηριστικά
Τρόπος δημιουργίας λογαριασμών
Αλλαγή κωδικού (password)

Μαθητικοί Λογαριασμοί στο ΠΣΔ

Γενικά χαρακτηριστικά
  • Ο λογαριασμός έχει ισχύ για ολόκληρο το σχολικό έτος και κατά τη διάρκεια των σχολικών διακοπών. Έχει προβλεφθεί η δυνατότητα μεταφοράς του λογαριασμού στο επόμενο σχολικό έτος ώστε ο λογαριασμός να «ακολουθήσει» το μαθητή σε όλες τις τάξεις της Εκπαίδευσης.
  • Προβλέπεται η δυνατότητα απενεργοποίησης του λογαριασμού του μαθητή όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο.
  • Λογαριασμοί που μένουν απενεργοποιημένοι για περισσότερο από 3 μήνες (π.χ. δεν μεταφέρονται/ενεργοποιούνται) θα διαγράφονται αυτόματα.
  • Για την αντιμετώπιση προβλημάτων στους λογαριασμούς (π.χ. για την αρχικοποίηση κωδικού), οι μαθητές απευθύνονται στον εκπαιδευτικό που θα οριστεί από τον διευθυντή του σχολείο ως διαχειριστής ο οποίος θα έχει στη διάθεσή του τα κατάλληλα τεχνικά μέσα από το δικτυακό τόπο της υπηρεσίας διαχείρισης χρηστών.
Με την χρήση του μαθητικού λογαριασμού, οι μαθήτριες/ες αποκτούν πρόσβαση στις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
Δείτε περισσότερα στο www.sch.gr/students