Είσαι μαθητής/τρια;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Αγαπητέ/ή μαθητή/μαθήτρια, καλώς ήλθες στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο έχει ετοιμάσει για εσένα την ηλεκτρονική σου τάξη με μια σειρά από εργαλεία τα οποία πιστεύουμε ότι σου είναι χρήσιμα.

Για να έχεις πρόσβαση στην ηλεκτρονική σου τάξη και στις υπηρεσίες του σχολικού δικτύου θα πρέπει να συστηθείς (εγγραφείς) στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο δίνοντας ορισμένα στοιχεία σου. Τα στοιχεία που θα δώσεις πρέπει να είναι πραγματικά, ώστε με αυτά να σε αναγνωρίζουν οι καθηγητές και οι συμμαθητές σου όταν θα εμφανιστείς στα τηλεμαθήματα, στην ηλεκτρονική τάξη ή θα επικοινωνείς μαζί τους πχ με e-mail.

Θα ζητήσουμε να συμπληρώσεις και τα στοιχεία του κηδεμόνα σου, και ειδικά το e-mail και κινητό του κηδεμόνα σου, τα οποία θα σε βοηθήσουν να ανακτήσεις τον κωδικό πρόσβασης σου, αν τον ξεχάσεις κάποια στιγμή.

Μετά την εγγραφή σου θα αποκτήσεις ένα όνομα χρήστη (username) και τον κωδικό σου (password) με τα οποία θα μπορείς να συνδέεσαι, να συμμετέχεις σε δράσεις που γίνονται για εσένα από τους καθηγητές του σχολείου σου, όπως τα τηλεμαθήματα, η ηλεκτρονική τάξη και άλλες, καθώς και την επικοινωνία μέσω e-mail με συμμαθητές και καθηγητές σου.

Θα πρέπει να διατηρήσεις με επιμέλεια το όνομα χρήστη και τον κωδικό σου για να μπορείς να συνδέεσαι και δεν θα πρέπει να τα γνωστοποιείς ή να τα αφήνεις να τα δει κάποιος άλλος.

Πιστεύουμε ότι θα έχεις μια ευγενή και δημιουργική παρουσία στην ηλεκτρονική τάξη σου στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, με σεβασμό στους συμμαθητές, εκπαιδευτικούς σου και σε όλη την ηλεκτρονική κοινότητα.

Ζήτα από τον κηδεμόνα σου να σε εγγράψει στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, συμπληρώνοντας τη φόρμα εγγραφής. Διαβάστε πρώτα τις Οδηγίες εγγραφής (pdf).

Είστε κηδεμόνας μαθήτη/τριας και θέλετε να του/της δημιουργήσετε λογαριασμό ΠΣΔ;
Λάβετε υπόψη σας τα παρακάτω:
  • Αν ο/η μαθητής/τρια διαθέτει ήδη λογαριασμό στο ΠΣΔ και δεν θυμάται τα στοιχεία του, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την διεύθυνση του σχολείου σας για να σας τα γνωστοποιήσει. Δεν χρειάζεται να δημιουργήσετε εκ νέου λογαριασμό.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ: Για τη δημιουργία λογαριασμού, θα χρειαστείτε τον Αριθμό μητρώου που έχει ο/η μαθητής/τρια. Μπορείτε να τον βρείτε σε προηγούμενο έλεγχο προόδου του ή επικοινωνήστε με το σχολείο του/της.