Βοήθεια για τους χρήστες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου - www.sch.gr

- Μαθητικοί Λογαριασμοί στο ΠΣΔ -
Γενικά

Tο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο παρέχει προσωπικούς λογαριασμούς στους μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι βασικοί στόχοι της παροχής των λογαριασμών αυτών είναι:
  1. Η εξοικείωση των μαθητών με τις νέες τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνιών στα πλαίσια των γνωστικών αντικειμένων που διδάσκονται στα σχολεία.
  2. Η επικοινωνία μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η ανανέωση των εκπαιδευτικών μεθόδων.
  3. Η υποστήριξη της διαδικασίας μάθησης μέσα από δικτυακό περιβάλλον και τις ΤΠΕ.
  4. Η συνεργασία ομάδων ή σχολείων γεωγραφικά διασκορπισμένων, στα πλαίσια ελληνικών ή ευρωπαϊκών προγραμμάτων.
  5. Η ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων (π.χ. ερωτήσεις-απαντήσεις από ειδικούς, ασκήσεις - λύσεις, κλπ) και η διεξαγωγή θεματικών συζητήσεων
Με την χρήση του μαθητικού λογαριασμού, οι μαθήτριες/ες αποκτούν πρόσβαση στις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
Δείτε περισσότερα στο www.sch.gr/students