Μαθητικοί λογαριασμοί στο ΠΣΔ > H υπηρεσία εν συντομία > Χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τους μαθητές
Καλή χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

Χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από τους μαθητές

Καλή χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Τα μηνύματα Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου και οι πληροφορίες που αποστέλλουν οι μαθητές με οποιοδήποτε τρόπο σε χρήστες ή ομάδες χρηστών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ή του Διαδικτύου γενικότερα, πρέπει να χαρακτηρίζονται από τα ακόλουθα:
Το περιεχόμενο των πληροφοριών που αποστέλλεται θα πρέπει να:
  • σέβεται τους άλλους χρήστες του Διαδικτύου, και να ακολουθεί τους νόμους, τα χρηστά ήθη και τα ήθη χρήσης του Διαδικτύου.
  • σέβεται τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις διάφορες μειονότητες.
  • να μην σχετίζεται με παράνομες πράξεις.
  • να μην έχει υβριστικό χαρακτήρα ή διαφημιστική χροιά (παρά μόνο ενημερωτική-πληροφοριακή).
Απαγορεύεται η διακίνηση δικτυακών τόπων και γενικότερα οι πληροφορίες που:
  • προπαγανδίζουν την επιθετική συμπεριφορά, το μίσος και το ρατσισμό.
  • προωθούν τα ναρκωτικά, το αλκοόλ και τα τυχερά παιχνίδια.
  • περιέχουν πορνογραφικό περιεχόμενο.
  • αναφέρονται σε παραβιάσεις ασφάλειας διαφόρων συστημάτων.
  • αφορούν στην παράνομη διανομή προγραμμάτων.
  • περιέχουν οπτικοακουστικό υλικό - προϊόν πνευματικής δημιουργίας που προστατεύεται.
  • αφορούν σε υλικό με διαφημιστικά banners.
Οι μαθητές πρέπει να ελέγχουν το περιεχόμενο των μηνυμάτων τους για την απομάκρυνση ιών ή άλλων στοιχείων που μπορεί να βλάψουν άλλους χρήστες του Διαδικτύου. Για το λόγο αυτό, καλό είναι στον υπολογιστή μέσω του οποίου συνδέονται στο Διαδίκτυο να υπάρχει εγκατεστημένο λογισμικό προστασίας από τους ιούς (antivirus), το οποίο να είναι ενεργό και να ανανεώνεται αυτόματα με τις πληροφορίες για νέους ιούς από τον κατασκευαστή του.